Prawo podatkowe i celne

Zawiłości prawa podatkowego nie muszą zaprzątać głów przedsiębiorcom

Prawo podatkowe jest obszerną oraz wieloaspektową dziedziną. Aby je zrozumieć i biegle się w nim poruszać potrzebnych jest wiele miesięcy praktyki w stosowaniu jego przepisów. Zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorcy ukierunkowani przede wszystkim na rozwój prowadzonych przez siebie działalności często gubią się w gąszczu przepisów podatkowych, tracąc jednocześnie cenny czas na ich interpretację oraz możliwości zastosowania do sytuacji, w której się znaleźli lub zamierzają znaleźć.

Czytaj więcej

Odwołanie od decyzji urzędu celnego

Radca prawny występuje nie tylko w sprawach odwołań

Pełnomocnik prawny sporządza odwołania od decyzji naczelnika urzędu celnego dotyczących między innymi:

  • postępowań celnych,
  • dozoru celnego i kontroli celnej oraz podatku akcyzowego,
  • VAT z tytułu importu towarów,
  • podatku od gier i podatku tonażowego.

Są to decyzje zarówno zmierzające do ustalenia podatku, ustalenia jego wymiaru, związane z wykonaniem decyzji lub egzekucją…

Czytaj więcej

Ceny transferowe

Dokumentacja cen transferowych – obsługa podmiotów powiązanych w Białymstoku

Pełnimy kompleksowe usługi w zakresie opieki nad dokumentacją zgodną z ustawą CIT dotyczącą cen transferowych. Główny cel działań naszej kancelarii w Białymstoku skupia się na:

  • doradztwie w zakresie ryzyka podatkowego w transakcjach z podmiotami powiązanymi,
  • tworzeniu modeli redukujących ryzyko finansowe i chroniących przedsiębiorstwo przed prawnymi skutkami rynkowych „niejasności”,
  • odciążeniu przedsiębiorcy z konieczności samodzielnego wykonania i prowadzenia dokumentacji cen transferowych.
Czytaj więcej

Kontrola skarbowa

W trakcie kontroli skarbowej przedsiębiorca ma również prawa, nie tylko obowiązki

Prowadzenie działalności gospodarczej jest obarczone ryzykiem kontroli podatkowych i skarbowych, których celem jest stwierdzenie zgodności stanu faktycznego z deklarowanym w zakresie regulowania zobowiązań podatkowych. Procedury te, nawet w przypadku niestwierdzenia uchybień, są źródłem stresu dla przedsiębiorców i obciążeniem dla firmy.

Profesjonalna pomoc naszej kancelarii, wyspecjalizowanej w dziedzinie prawa podatkowego, to odciążenie i wsparcie dla przedsiębiorstwa podczas postępowania. Zapewniamy audyt, stałe doradztwo oraz inicjatywę wnioskową na każdym etapie kontroli.

Czytaj więcej

Podatek od czynności cywilno prawnych

Opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Katalog tych czynności został ściśle określony w treści art. 1 ust. 1 powyżej wskazanej ustawy i nie podlega rozszerzeniu. Zgodnie z jego brzmieniem należą do nich między innymi: umowa sprzedaży i zamiany rzeczy lub praw majątkowych, umowa pożyczki, umowa darowizny, umowa dożywocia, umowa o dział spadku i umowa o zniesienie współwłasności i zmiany tych umów, a także umowa spółki. Opodatkowaniu podlegają także orzeczenia sądów oraz zawarte ugody, które wywołują takie skutki prawne, jak wymienione umowy.

Czytaj więcej

Podatek od spadku

Obowiązek zapłaty podatku od spadku

Zasady opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Według jej przepisów obowiązkowi podatkowemu podlegają wszyscy spadkobiercy, a wysokość podatku uzależniona jest od tego, do której z grup podatkowych spadkobierca należy oraz od tzw. wartości czystej spadku (tj. kwoty uzyskanej po potrąceniach obciążeń spadkowych). W pierwszej kolejności należy więc ustalić do której grupy podatkowej należymy, co pozwoli też na określenie kwoty wolnej od podatku.

Czytaj więcej

Odwołanie się od decyzji podatkowej

Organ podatkowy nie jest nieomylny. Jego rozstrzygnięcie podlega weryfikacji

Kontrola podatkowa może być przeprowadzona nawet w ciągu kilku lat od chwili złożenia zeznania podatkowego za dany rok podatkowy. Postępowanie kontrolne kończy wydanie decyzji podatkowej. W związku z tym, że nie ma ludzi nieomylnych, a postępowanie prowadzone jest przez urzędników, którzy są „tylko” ludźmi, zdarza się, że decyzje podatkowe zawierają błędne lub niewłaściwe rozstrzygnięcia. W takich sytuacjach konieczne jest zaskarżenie wydanej decyzji podatkowej poprzez złożenie odwołania.

Czytaj więcej

Akcyza na samochód

Akcyza na samochód sprowadzany do Polski

Nie ma przy tym znaczenia, czy sprowadzane auto osobowe jest nowe, czy też używane oraz czy przyjechało do nas z Niemiec, czy przypłynęło z USA.

O tym natomiast, czy samochód jest samochodem ciężarowym, czy osobowym decyduje jego stan techniczny. Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych samochód ciężarowy nie może mieć np. tylnych siedzeń, pasów bezpieczeństwa i innych atrybutów standardowych dla pojazdu osobowego. Obecność pasów, szyb, klamek, uchwytów, wentylacji czy otworów w podłodze na umocowanie foteli, decyduje o klasyfikacji pojazdu jako osobowego.

Czytaj więcej

Ulga badawczo-rozwojowa

Pomoc w uzyskaniu ulgi badawczo-rozwojowej

Jak wiadomo, dobra znajomość prawa przyczynia się do korzystania z wielu udogodnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wiadomo jednak również, że prawo jest na tyle skomplikowane, iż nierzadko tylko prawnik może sobie z nim skutecznie poradzić. Dotyczy to między innymi nowinek na rynku podatkowym i do takich właśnie należy od 2016 roku możliwość uzyskania ulgi badawczo-rozwojowej (B+R). Nasza kancelaria prawna w Białymstoku pomoże Państwu w tym zakresie.

Czytaj więcej

Doradztwo podatkowe dla firm i osób prywatnych a „Nowy ład”

Zakres usług doradztwa podatkowego dla firm

Zakres świadczonych przez nas usług doradczych dla przedsiębiorstw skupia się na:

  • interpretacji i klaryfikacji różnych rodzajów podatków i związanych z tym wątpliwości,
  • unikaniu podwójnego opodatkowania,
  • rozwiązywaniu dylematów związanych z opodatkowaniem (doraźnie lub w skonstruowanych opiniach)…
Czytaj więcej

Formularz kontaktowy

Uzupełnij formularz i zadaj nam pytanie

Odezwiemy się tak szybko jak możliwe.

    Wybierz problem który Cię dotyczy






    Zapoznałem się i akceptuję Politykę prywatności.