Prawo spółek
Aby założyć spółkę prawa handlowego, należy znać nie tylko branżę, w której będzie ona funkcjonowała, ale także zdawać sobie sprawę z szeregu obowiązków formalnoprawnych oraz podatkowych związanych z jej działalnością. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wybór formy organizacyjno-prawnej dla planowanego przedsięwzięcia nie jest prosty, dlatego też doradzamy naszym Klientom pod kątem wyboru najbardziej optymalnej formy prowadzenia planowanej przez nich działalności gospodarczej…
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczona odpowiedzialnością to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Jest często wybierana ze względu na korzyści, które wiążą się z jej funkcjonowaniem. Najważniejszą z nich jest brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, która jest odrębnym podmiotem prawa posiadającym osobowość prawną i sama odpowiada za swoje zobowiązania. Wspólnicy są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki.
Prosta spółka akcyjna
Nasza Kancelaria Wynimko & Partnerzy w Białymstoku jest wysoce wyspecjalizowana w prawie gospodarczym. Pomagamy przedsiębiorcom we wszystkich zakresach działalności oraz na każdym etapie jej prowadzenia. Jedną ze świadczonych usług jest również pomoc w uruchomieniu biznesu. Pomagamy w ten sposób również przy rejestracji prostych spółek akcyjnych…
Spory gospodarcze
Do najczęstszych sporów gospodarczych prowadzonych przez naszą kancelarię należą:
Przekształcenie spółki
Proces przekształcania spółki jest trzystopniowy, a określa go Kodeks Spółek Handlowych. Obejmuje on:
1. Fazę pierwszą, określaną menadżerską, która obejmuje przygotowanie przez wspólników lub zarząd spółki planu przekształcenia z załącznikami na piśmie pod rygorem jego nieważności – wyjątek stanowi przekształcanie spółek jednoosobowych kapitałowych, w przypadku których plan przekształcenia może przyjąć formę aktu notarialnego. Wszystkie podejmowane na tym etapie czynności reguluje k.s.h., a są to: wymienione już przygotowanie planu przekształcenia (art. 557–558 k.s.h.), poddanie planu przekształcenia ocenie biegłych rewidentów wyznaczonych przez sąd rejestrowy (art. 559 k.s.h) oraz powiadomienie wspólników o planie przekształcenia (art. 560 k.s.h.)…
Przejęcie majątku spółki
Zgodnie z przepisami prawa spółek handlowych, spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Spółka osobowa nie może jednak występować jako spółka przejmującą albo nowo zawiązana i może łączyć się z inną spółką osobową tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej. Jakakolwiek spółka będąca w upadłości albo w likwidacji nie może podlegać połączeniu.
Zakończenie działalności spółki
Celem postępowania likwidacyjnego jest zakończenie wszystkich bieżących spraw spółki, wypełnienie ciążących na niej zobowiązań i ściągnięcie przysługujących jej wierzytelności, a także spieniężenie majątku trwałego i wyposażenia oraz dokonanie podziału uzyskanej ewentualnie nadwyżki pomiędzy wspólników spółki…
Jak zarejestrować spółkę
Zarejestrowanie spółki polega na zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Sądowego odpowiednich dokumentów, które umożliwią zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców odpowiednich informacji podlegających ujawnieniu…
Jak napisać dobrą umowę spółki
Obligatoryjne elementy, które musi zawierać umowa każdej spółki prawa handlowego, regulują przepisy kodeksu spółek handlowych. Aby jednak je dobrze zastosować lub inkorporować do treści umowy, należy nie tylko je rozumieć, ale także potrafić łączyć. Dobra umowa nie tylko umożliwia bezproblemową decyzyjność i komunikację w spółce, tworzy doskonałe warunki wewnętrzne do rozwoju spółki, nie komplikując jednak zasad dokonywania transakcji kapitałowych…
Założenie spółki komandytowej
Umowa spółki komandytowej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Musi ona zawierać elementy przewidziane prawem dla spółki jawnej, o których możecie Państwo przeczytać w artykule Założenie spółki jawnej, z pewnymi odrębnościami jeśli chodzi o konstrukcję jej firmy, o czym będzie jeszcze mowa poniżej. Dodatkowo umowa taka powinna określać kwotę wyznaczająca granice odpowiedzialności każdego z komandytariuszów zwaną sumą komandytową…
Założenie spółki partnerskiej
Charakterystyczną cechą spółki partnerskiej, oprócz możliwości jej zawarcia przez osoby wykonujące wolne zawody, jest to, że dany partner nie ponosi odpowiedzialności za takie zobowiązania spółki, które powstały wskutek działań pozostałych partnerów, jak też za zobowiązania spółki będące następstwem zachowania pracowników spółki, które przy wykonywaniu swoich czynności podlegały kierownictwu innego partnera.
Założenie spółki jawnej
Spółka jawna jest spółką osobową, która może we własnym imieniu nabywać prawa, także własność nieruchomości oraz inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Jej cechą charakterystyczną jest osobista odpowiedzialność każdego dłużnika za zobowiązania spółki. Każdy ze wspólników odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem bez ograniczenia, solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką…
Restrukturyzacja firmy
Kancelaria prawna Wynimko & Partnerzy z Białegostoku świadczy pomoc prawną dla firm i przedsiębiorstw. W przypadku restrukturyzacji firmy nasze usługi w szczególności dotyczą niewypłacalności lub takowego zagrożenia. Czynności przeprowadzamy zgodnie z unormowanym przez ustawę z dnia 15 maja 2015 roku przebiegiem. Dotyczy to również trudności skojarzonych z Covid-19 i ustawy dotyczącej dopłat do oprocentowania bankowych kredytów w związku pandemią i jej skutkami…
Formularz kontaktowy
Odezwiemy się tak szybko jak możliwe.