Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to zadanie wieloaspektowe, wymagające nie tylko znajomości przepisów prawa, ale także przepisów podatkowych związanych z jej funkcjonowaniem. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanych prawników specjalizujących się w prawie spółek i prawie podatkowym. Dzięki temu cały proces założenia spółki z o.o. przeprowadzony zostanie w sposób kompleksowy.
Spółka z ograniczona odpowiedzialnością to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Jest często wybierana ze względu na korzyści, które wiążą się z jej funkcjonowaniem. Najważniejszą z nich jest brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, która jest odrębnym podmiotem prawa posiadającym osobowość prawną i sama odpowiada za swoje zobowiązania. Wspólnicy są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób. Przepisy wykluczając jedynie możliwość jej zawiązania przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Aby spółka z o.o. mogła powstać konieczne jest przeprowadzenie niżej opisanego procesu.
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawierana jest w formie aktu notarialnego. Aby była ważna powinna zawierać następujące elementy:
Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.
W zamian za wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego następuje objęcie przez wspólników udziałów. Wkład pieniężny może zostać wniesiony w polskich złotych, jak i w walucie obcej, z tym, że musi on być wówczas przeliczony na PLN.
Istnieje także możliwość wniesienia wkładu niepieniężnego (tzw. aportu), którego przedmiotem mogą być prawa majątkowe i rzeczowe.
Nie może być nim natomiast świadczenie pracy, co jest dopuszczalne w przypadku spółek osobowych.
Przedmiotem aportu mogą zatem być miedzy innymi:
Zarząd powinien być powołany przed zarejestrowaniem, ponieważ to on reprezentuje spółkę z o.o. w organizacji. Powołanie zarządu polega na powołaniu konkretnych osób do składu tego organu. Może składać się z jednej osoby lub być organem kolegialnym. Jego powołanie następuje zgodnie z zapisami umowy spółki, a w jego skład mogą wchodzić tylko osoby fizyczne. Funkcją zarządu jest prowadzenie spraw spółki oraz jej reprezentacja.
Rada nadzorcza lub komisja rewizyjna musi zostać powołana w spółkach, w których kapitał zakładowy jest wyższy niż 500.000 zł, a liczba wspólników przekracza dwadzieścia pięć osób. W innych przypadkach jest to konieczne tylko jeżeli stanowi tak umowa spółki.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Z tym dniem uzyskuje także osobowość prawną. Wpis obejmuje wszystkie dane dotyczące spółki, wynikające ze zgłoszonych dokumentów.
Sporządzając umowę spółki z o.o. należy myśleć przyszłościowo oraz po części abstrakcyjnie. Treść umowy spółki powinna w możliwe wyczerpująco regulować wszelkie aspekty dotyczące jej funkcjonowania i organizacji. Ważne jest także sporządzenie poprawnej dokumentacji niezbędnej do jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, o czym możecie Państwo przeczytać więcej w artykule Jak zarejestrować spółkę.
Po pierwsze pomoc pod nadzorem kompetentnego prawnika cały proces zakładania spółki z o.o. przebiegnie płynnie i bez formalnych uchybień.
Usługi świadczone w tym zakresie obejmują:
Dopełnienie formalności daje dobry start – bez zbędnych komplikacji i nieporozumień. Warto go sobie zapewnić – dla własnego spokoju i powodzenia interesów.
Formularz kontaktowy
Odezwiemy się tak szybko jak możliwe.