Akcyza na samochód
Nie ma przy tym znaczenia, czy sprowadzane auto osobowe jest nowe, czy też używane oraz czy przyjechało do nas z Niemiec, czy przypłynęło z USA.
O tym natomiast, czy samochód jest samochodem ciężarowym, czy osobowym decyduje jego stan techniczny. Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych samochód ciężarowy nie może mieć np. tylnych siedzeń, pasów bezpieczeństwa i innych atrybutów standardowych dla pojazdu osobowego. Obecność pasów, szyb, klamek, uchwytów, wentylacji czy otworów w podłodze na umocowanie foteli, decyduje o klasyfikacji pojazdu jako osobowego.
Dodać należy, że wymontowanie tylnego rzędu siedzeń nie dyskwalifikuje auta jako samochodu osobowego.
Zgodnie z przepisem art. 100 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym jest:
I tak: w przypadku importu samochodu spoza terytorium UE, obowiązek zapłaty podatku akcyzowego powstaje w tym samym dniu, w którym zgodnie z przepisami prawa celnego doszło do powstania tzw. długu celnego.
Podstawę opodatkowania stanowi wówczas co do zasady wartość celna samochodu powiększona o należne cło.
W przypadku natomiast nabycia wewnątrzwspólnotowego podstawą opodatkowania jest cena zakupu samochodu osobowego, a obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 101 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym powstaje z dniem:
W przypadku sprzedaży niezarejestrowanego samochodu osobowego w Polsce, obowiązek podatkowy powstaje z dniem jego wydania kupującemu, a w przypadku takich czynności jak zamiana, czy darowizna z dniem wykonania tych czynności.
Wysokość stawki akcyzy na samochody osobowe określa art. 105 ustawy o podatku akcyzowym. Wynosi ona:
Należy pamiętać, że jeżeli cena auta na umowie lub fakturze zostanie zaniżona, co wzbudzi uwagę urzędnika celnego, może on za podstawę naliczenia akcyzy przyjąć wycenę pojazdu sporządzoną za pomocą takich programów jak Eurotax lub Audatex.
Organem właściwym w sprawach o rozliczenie akcyzy jest naczelnik urzędu celnego w I instancji oraz dyrektor izby celnej jako organ odwoławczy. Ich właściwość miejscową ustala się według miejsca wykonania czynności lub wystąpienia stanu faktycznego generującego powstanie obowiązku podatkowego.
Dopełnienie formalności związanych z opłaceniem akcyzy za samochód może okazać się skomplikowane dla osób, które na co dzień nie zajmują się tego typu kwestiami. Są to jednak czynności rutynowe dla radców prawnych, dlatego warto się do nich zwrócić, by nie narażać się na popełnienie uchybień.
Formularz kontaktowy
Odezwiemy się tak szybko jak możliwe.